Lecția nr. 10 - Lesson no. 10 - Conjugările verbelor în limba română


Verbe neregulate

(Irregular verbs)

 

a fi (to be)

Eu sunt – I am

Tu ești – You are

El/ea este – He/She is

Noi suntem – We are

Voi sunteți – You are

Ei/ele sunt – They are

a avea (to have)

Eu am - I have

Tu ai – You have

El/ea are – He/she has

Noi avem – We have

Voi aveți – You have

Ei/ele au – They have

a vrea (to want)

Eu vreau – I want

Tu vrei – You want

El/ea vrea – He/she wants

Noi vrem – We want

Voi vreți – You want

Ei/ele vor – They want

a da (to give)

Eu dau – I give

Tu dai – You give

El/ea dă – He/she gives

Noi dăm – We give

Voi dați – You give

Ei/Ele dau – They give

a sta (to stay, to sit, to stand)

Eu stau – I stay

Tu stai – You stay

El/ea stă – He/she stays

Noi stăm – We stay

Voi stați – You stay

Ei/ele stau – They stay

a lua (to take)

Eu iau – I take

Tu iei - You take

El/ea ia – He/she takes

Noi luăm – We take

Voi luați – You take

Ei/ele iau – They take

 

a bea (to drink)

Eu beau – I drink

Tu bei – You drink

El/ea bea -He/she drinks

Noi bem – We drink

Voi beți – You drink

Ei/ele beau – They drink

a mânca (to eat)

Eu mânânc – I eat

Tu mănânci – You eat

El/ea mănâncă – He/she eats

Noi mâncăm – We eat

Voi mâncați – You eat

Ei/ele mănâncă – They eat

 

a vedea (to see, to watch)

Eu văd – I see

Tu vezi – You see

El/ea vede – He/she sees

Noi vedem – we see

Voi vedeți – you see

Ei/ele văd – They see

a usca (to dry)

Eu usuc – I dry

Tu usuci – You dry

El/ea usucă – He/she dries

Noi uscăm – We dry

Voi uscați – You dry

Ei/ele usucă – They dry

 

În limba română există 4 conjugări. Radicalul (-Φ) la care se vor adăuga terminațiile de prezent se obține de la infinitiv eliminând terminația caracteristică fiecărei conjugări (adică: -a, -ea, -e, -i, -î).

Conjugarea întâi - este pentru verbele care se termină în - a, cuprinzând 3 mari categorii:

1. Verbele cu terminația –a se conjugă astfel:

-Φ (radical)
-i

-ăm
-ați

De exemplu: a termina are radicalul termin, la care se adaugă terminațiile de mai sus:

  • eu termin (-Φ)
  • tu termini (+i)
  • el/ea termină (+ă)
  • noi terminăm (+ăm)
  • voi terminați (+ați)
  • ei/ele termină (+ă)

Pentru această categorie există mai multe reguli:

1. Verbele care au consoanele –tr, -pl, -fl sau –bl înainte de terminația -a iau vocala ”u” la persoana I singular.

De exemplu: a afla → eu aflu.

2. Verbele care se termină la infinitiv în –şca îşi modifică terminația la persoana a II-a singular.

Exemplu: a împușca → împuşc → împuşti

3. Verbele care se termină la infinitiv în –ăra, -ăla, -ăna şi ăța (sau –ăta) îşi schimbă la persoana a II-a singular vocala – ă - în – e .

Exemplu: a învăța → învăț → tu înveți

4. Verbele care conțin vocala e sau o se transformă în ”ea” şi respectiv ”oa” la persoana a III-a singular. 

 Exemplu: a pleca → plec → el/ea pleacă

2. verbe cu terminația –a care se conjugă cu sufixul –ez

-ez
-ezi
-ează
-ăm
-ați
-ează

Exemplu: a enerva (to annoy), a desena (to draw), etc.

Reguli:

1. Pentru verbele care au terminația –ia (la infinitiv), modificăm persoana a III-a singular şi persoana întâi plural după cum
urmează:
- ez
- ezi
- ază
- em
- ați
- ază


Exemple: a copia →el/ea copiază, noi copiem, a studia → el/ea studiază, noi studiem etc.

2. Pentru verbele cu terminația – ca se modifică primele trei persoane (pentru a nu se modifica sunetul  ”c”).

Ex.: a bloca → eu blochez, tu blochezi, el/ea blochează.

3. verbele cu terminația –ia se conjugă astfel:



-e
-em
-ați
-e 

Exemple: a tăia, a înmuia.

Conjugarea a 2-a se referă la verbele care se termină în - ea.

Acestea au același terminații ca verbele de la conjugarea a 3-a:

- Φ
- i
- e
- em
- eți
- Φ

Exemple:

  • a ședea (to sit)             
  • a părea (to seem)        

Excepții:

  • a vedea (to see)
  • a putea (to can)

Conjugarea a 3-a se referă la verbele cu terminația - e care se conjugă astfel:

- Φ
- i
- e
- em
- eți
- Φ

Exemple:

  • a crede (to believe) - eu cred, tu crezi, el/ea cred, noi credem, voi credeți, ei/ele cred.
  • a scrie (to write)
  • a zice (to say)
  • a duce (to lead)

Reguli:

1. Verbele care se termină în – şte (la infinitiv) se modifică la persoana întâi singular ( – şt se transformă în– sc). 

Exemplu.: a cunoaște  → eu cunosc

2. Verbele cu terminația – ne pierd consoana ”n” la persoana a II-a singular.

Exemplu: a rămâne → eu rămân, tu rămâi

3. Verbele ce conțin ”oa” se modifică la persoana întâi şi a II-a singular, ”oa” devenind ”o”

Exemplu: a scoate → eu scot, tu scoți.

Conjugarea a 4-a cuprinde toate verbele care se termină în - i / î și se împarte în 5 categorii:

1. Verbe cu terminația -i - acestea se conjugă astfel:


-i
-e
-im
-iți
- Φ

Exemple:

  • a fugi (to run) → eu fug, tu fugi, el/ea fuge, noi fugim, voi fugiți, ei/ele fug. 
  • a sări (to jump) → eu sar, tu sari, el/ea sare, noi sărim, voi săriți, ei/ele sar. 
  • a veni (to come) → eu vin, tu vii, el/ea vine, noi venim, voi veniți, ei/ele vin.
  • a auzi (to hear) → eu aud, tu auzi, el/ea aude, noi auzim, voi auziți, ei/ele aud.
  • a oferi (to offer) → eu ofer, tu oferi, el/ea oferă, noi oferim, voi oferiți, ei/ele oferă.

2. Verbe cu terminația –ui, –âi sau–ăi - se conjugă astfel:

-i
-i
-ie
-im
-iți
-ie

Exemplu: a mormăi (to mumble) → eu mormăi, tu mormăi, el/ea mormăie, noi mormăim, voi mormăiți, ei/ele mormăie.

3. Unele verbe cu terminația –i se conjugă cu sufixul – esc:

-esc
-eşti
-eşte
-im
-iți
-esc

Exemplu: a citi (to read), a construi (to build), a trăi (to live), etc 

4. Verbe cu terminația -î -acestea se conjugă astfel:


-i

-îm
-îți
- ă

Exemple: a doborî (to take down), a coborî (to go down)

5. Unele verbe cu terminația –î se conjugă cu sufixul – ăsc:

-ăsc
-ăşti
-ăşte
-îm
-îți
-ăsc

Exemple: a hotărî (to decide), a pârî (to chase), a ocărî (to reproach), a urî (to hate), a târî (to crawl), etc.

 

 

 

  


Global Learning

Educatia – Pasaportul catre o viata mai buna

Va doriti pentru copilul dvs. un profesor care sa ii fie alaturi in procesul de invatare, creand lectii vesele si interesante, aducand idei si situatii noi care sa il motiveze pe copil sa lucreze cu atata placere, incat sa isi doreasca sa nu lipseasca niciodata? Vezi...

Contact

logo white2

E-mail: info@global-learning.ro

Telefon: +40 723 642 817

Adresa: Str. Ion G. Racoțeanu 7A, Sector 3, Bucuresti, Romania, 030891

Back to top

Pentru a oferi servicii mai bune, utilizam cookies. Continuand sa utilizati site-ul nostru, acceptati si sunteti de acord cu Termenii, conditiile si Politica de confidentialitate.